Upevňování do stropu

Od chvíle, kdy ve starověku člověk sestavil první architrávovou soustavu, začal přemýšlet, jak a čím by se dalo zespoda kladí něco upevnit. Za tisíce let se vodorovné nosné (stropní) konstrukce vyvinuly a využívají výhod všech stavebních materiálů, které umíme průmyslově zpracovat.
Kotvení do stropu je častým námětem pro řemeslníky, ale čas od času si chceme svěsit se stropu i něco doma, v dílně nebo v garáži. Protože jde o upevňování, musíme před započetím práce zodpovědět dvě otázky:

Co?

Jak těžkou věc se chystáme upevnit? Odpověď má zásadní vliv na metodu kotvení. Lehčí předměty (závěsné květináče, lehká svítidla, dekorace, stropní větráky, lustry do 10 kg) hravě zvládnou plastové hmoždinky, ale na těžší břemena, které se navíc pohybují (houpací a boxovací pytle), musíme vzít něco výkonnějšího.

Do čeho?

Stropní konstrukce mohou být z různých materiálů a podle jeho charakteru se volí kotevní prvek, který bude nejspolehlivější a s nejvyšší nosností.

Upevňování do cihelného stropu hurdis

Ve starších rodinných domech se stropy často vystavěly tak, že se na nosné zdi položily ocelové nosníky a mezi ně se nakladly dutinové pálené prvky podlouhlého tvaru (hurdis). Hurdisky tvořily částečně funkci nosnou a částečně působily jako ztracené bednění pro vrstvu betonu, který se vylil do vzniklé „vany“.

Tvarovky Hurdis (Zdroj: wikipedie)

Běžné kotvení

V takovém typu konstrukce dobře fungují univerzální hmoždinky fischer DuoPower 8x40 s vrutem pr. 6 mm dlouhým dostatečně na to, aby se hmoždinka mohla zauzlovat, případně sklopná hmoždinka fischer DuoTec 10.

Kdo holduje moderním chemickým výrobkům, pro toho je správnou volbou Fill&Fix (nejedná se o chemickou maltu). V balení jsou přiložena čtyři plastová sítka pro použití v dutinových nebo deskových stavebních materiálech. Dvousložková hmota na bázi polyuretanu vytvrdne během několika minut. Během vytvrzování mírně nabyde na objemu (asi o 70 %) a získá strukturu a pevnost podobné smrkovému dřevu. Proto je nejvýhodnější do vytvrzené hmoty použít běžné vruty do dřeva pr. 6 mm.

Kotvení SDK podhledů

K upevnění sádrokartonových podhledů se používají kovové hmoždinky, s nimiž lze použít vrut nebo šroub průměru 6 mm. Nabízejí se dvě možnosti: HM 6x37 S nebo KD 6.

Těžká břemena

Upevnit těžší břemena (houpačky a boxerské pytle) do keramických stropů není snadné. Bezpečnost upevnění zvýší kotevní deska, která roznese zatížení na 2 – 8 hmoždinek. S takovou pomocí lze bezpečně upevnit 120 kg, pokud zatížení rozložíme na dvě cihly hurdis.

V tomto případě doporučujeme ke kotvení použít hmoždinku fischer DuoTec 12 se šroubem s metrickým závitem M6 nebo chemickou maltu FIS VL spolu se sítkem do děrovaného zdiva FIS H 12 K a kotevním šroubem M8.

Je možné přenést zatížení do ocelového nosníku. Výrobky k tomu vhodné ale nehledejte v našem sortimentu.

Novostavby rodinných domů využívají namísto ocelových filigránové nosníky a mezi ně se kladou vyšší, ale kratší prvky, např. Miako. Jejich vnitřní struktura zpravidla znemožňuje správnou funkci sklopných hmoždinek, a tak spolehlivé upevnění zajistí opět uzlovací hmoždinky nebo prodloužené varianty hmoždinek DuoPower a SX (8×65 a 10×80). Větší dávku jistoty a komfortu vám poskytnou rámové hmoždinky DuoXpand nebo SXRL, které se vyznačují delší rozpěrnou zónou a díky předmontovanému bezpečnostnímu šroubu mají stabilní výkon.
Stropy Miako (Zdroj: Wienerberger Porotherm)

Upevňování do stropu z pórobetonu

Konstrukční systém z pórobetonu není nepodobný tomu z pálených cihel, ale co se hmoždinek týče, musíte svou pozornost napřít jiným směrem. K upevnění opravdu lehkých předmětů, např. lustry a svítidla do 3 kg, lehké dekorace, elektronická zařízení – to se zvládne běžnými hmoždinkami DuoPower nebo SX Plus. Těžší předměty nebo břemena, která se pohybují vinou vlastní práce (větráky) či v průvanu, je bezpečnější ukotvit hmoždinkou fungující na principu tvarového zámku. Sem se řadí např. fischer GB, FTP K nebo první ocelová kotva do plynosilikátu FPX.

Upevňování do stropů z betonu

Stropy z betonu, resp. železobetonu nacházíme zejména v panelové výstavbě z poslední čtvrtiny 20. století. V tomto případě platí zlatá poučka, že „hmoždinka je jen tak dobrá, jak dobrý je kotevní podklad“. S plastovou hmoždinkou DuoPower nebo DuoXpand dostatečného průměru nebo s ocelovou kotvou či šroubem do betonu si můžete dovolit pověsit na betonový strop až stovky kilogramů. Můžete použít i chemické kotvy, ale montáž do stropu chce grif zkušeného montéra, jako například v tomto videu.

Při kotvení do betonového stropu musíte myslet na 3 věci:

  1. Pokud je na stropě omítka, nelze ji považovat na nosný podklad a je nutné použít buď prodloužené verze plastových hmoždinek (např. DuoPower 10×80) nebo tloušťku omítky připočítat do užitné délky rámové hmoždinky nebo ocelové kotvy.
  2. Nekotvit do spáry mezi panely ani blíž než 10 cm od ní. I když jsou panely překryty omítkou, místo, kudy vede spára, bývá zpravidla dobře rozpoznatelné.
  3. Pamatujte, že stropní deska bude tlustá nejvíce 200 mm, spíš ale jen 150 mm, proto hlídejte hloubku, abyste se neprovrtali k sousedům nahoře.

Stropy z dutinových předpjatých železobetonových stropních desek

Dutinové stropní desky jsou z velmi pevného betonu. Jak si ale poradit s tou obrovskou dutinou uvnitř? Udrží hmoždinka, kolik potřebujete? Ale ano! Stačí zvolit vhodný výrobek ze sortimentu fischer, například:

  • DuoPower 8x40 s garantovanou nosností 0,4 kN (40 kg)
  • KDH 5 / KD 5 s garantovanou nosností 0,5 kN (50 kg)
  • fischer DuoTec 12 s garantovanou nosností 1,0 kN (100 kg)
  • šroub do betonu FBS II ULTRACUT s nosností až 3,5 kN (350 kg) (více informací v tomto dokumentu)
  • speciální kotva FHY s nosností až 0,7 – 3,0 kN (70 – 300 kg)

I v tomto případě je nutné dát si pozor – v místě, kde je žebro mezi dutinami, se nesmí vrtat!

Kotvení v dutinových betonových deskách s FHY

Dřevěné stropy

Žijete-li pod dřevěným stropem, je zbytečné komplikovat upevnění hmoždinkami. Snadné, rychlé a bezpečné je přišroubovat to či ono přímo vruty PowerFast II, které by neměly být tenčí než 4,5 mm. Samozřejmě platí, že silnější a delší vrut má vyšší nosnost.

I zde si dejte pozor na délku vrutu. Fošny záklopu bývají zpravidla jen několik centimetrů silné. Těžší předměty je vhodné kotvit do nosných trámů. Zde budou dobře pracovat konstrukční vruty do dřeva.

Zdálo by se, že lze uvažovat i o sklopných hmoždinkách KDH s hákem (KD se šroubem), ale nad záklopem bývá ve starších domech násyp jako zvuková a tepelná izolace, což použití sklopných hmoždinek znemožňuje.

fischer EasyHook – mění obyčejný vrut na háček

Při zavěšování lehkých předmětů na strop z jakéhokoliv materiálu vám dobře poslouží plastový háček EasyHook. Detailní informace o tomto výrobku se dočtete v tomto článku. EasyHook koupíte v sadě s hmoždinkou DuoPower nebo DuoBlade u dobrých prodejců fischer (hledat prodejce).

Doporučení

Kotvení do stropu není náročný úkol. Je to práce alespoň pro dvoje ruce a jako vždy při upevňování platí, že poctivá příprava je víc než polovina úspěchu. Držte se tohoto postupu:

  • zjistěte charakter kotevního podkladu
  • podle zjištění a podle zatížení zvolte vhodnou kotvu
  • ujistěte se, že máte všechno potřebné nářadí (kladivo, vrták, dostatečně dlouhé vruty nebo šrouby, šroubovák, vytlačovací pistoli na chemické malty,…)
  • práci vám usnadní pomocník

Pokud byste cítili, že vám můžeme poradit, neváhejte se na nás obrátit. Svého nejbližšího prodejce výrobků fischer snadno najdete na této stránce: Najít prodejce nebo v aplikaci pro mobilní telefony „fischer DIY“, která je dostupná v App store i v Google Play

DuoLine

Spojení síly a inteligence

fischer DuoLine

fischer DuoLine

Nová generace hmoždinek. Kombinace různých materiálů pro lepší výkon a vyšší bezpečnost
Přejít k DuoLine
cd-green-64c8fdbcdb-ddxh7