Upevňování na zateplenou fasádu

Už jste zateplili? Nebo teprve chystáte projekt? Tak či tak budete jistojistě na novou fasádu upevňovat pár zařizovacích, funkčních nebo dekoračních předmětů – světlo, pohybové čidlo, domovní číslo, držák hadice, držák wi-fi antény nebo markýzu. Otázky spojené s upevňováním na ETICS odpovídáme tak často, že si toto téma zasloužilo samostatnou kapitolu v našem katalogu. Tento článek vám nabídne pro snadné a spolehlivé upevnění několik výrobků, které jsou k tepelné izolaci nanejvýš šetrné a jejichž montáž zvládne každý.

Prohlédnout online katalog

Upevnění břemen do 5 kg

Hmoždinky do zateplené fasády fischer FID II a FID II Plus dokáží bezpečně upevnit lehké předměty jako jsou venkovní svítidla, pohybová čidla, domovní čísla, tabulky s názvy ulic atp. Tělo hmoždinky tvoří dřík s otvorem pro vrut obtočený robustní spirálou, která se zařízne do izolační desky a díky kompaktní omítce a tuhosti izolantu dokáže unést až 5 kg.

FID II je dlouhá 50 mm a její límeček má průměr jen 18 mm, takže je nenápadnější za malými předměty. Je vhodná k upevnění na omítnuté fasády s izolací z EPS, XPS, minerální vlny i dřevité vaty. Její ostrá špička se přes tenkovrstvé omítky prokouše bez předvrtání. Montáž se nejlépe provádí akumulátorovým šroubovákem s utahovacím nástavcem TX 40 a vrut do hmoždinky má mít průměr mezi 3,5 – 4,5 mm. Pozor na volbu délky vrutu – ten lze zašroubovat do hmoždinky jen 35 mm, tedy neprochází skrz.

Stáhnout katalogový list

FID II Plus

Límeček FID II Plus má nepatrně větší průměr – 28 mm a celková délka hmoždinky je 80 mm. Základní princip fungování se od menší hmoždinky příliš neliší – stejný aku šroubovák, stejný bit. Únosnost je však trochu vyšší a lze jí dopomoci k ještě vyššímu výkonu s podporou chemické zpevňovací složky. Tou je buď běžná montážní polyuretanová pěna anebo fischer tekutá hmoždinka Fill&Fix. Nevelké množství se stříkne do otvoru pro vrut a hmota při expanzi penetruje otvory ve spodní části hmoždinky do okolního izolantu a zpevní jeho strukturu. Tento mechanismus funguje spolehlivě v polystyrenu, ale skutečný efekt má hlavně v minerální vlně.

Do FID II Plus, protože je mohutnější, se používá vrut o průměru 4,5 – 6,0 mm a hloubka zašroubování do hmoždinky je nejvýše 60 mm.

Stáhnout katalogový list

 

Upevňování na zateplenou fasádu

Upevnění břemen do 20 kg

Pro těžší předměty nebo takové, které jsou vystaveny chvění (listovní schránky, držáky zahradních hadic, wi-fi antény atp.), je určený systém fischer TherMax Junior. Pomocí univerzální plastové hmoždinky UX se zakotví do nosné zdi a v úrovni povrchu fasády je připraven otvor pro vrut do dřeva nebo metrický šroub – podle zvolené varianty výrobku. Termoizolační plastový kužel má dva hlavní úkoly – snížit únik tepla na minimum a zabránit poškození fasády promáčknutím při utahování, působí vlastně jako kontramatice nebo distanční trubka.

TherMax Junior je dostupný ve dvou průměrech – TherMax 8 a TherMax 10 v různých délkách, které dokáží překonat fasádu až do tloušťky 220 mm. Varianty nejsou délkově univerzální, takže před koupí TherMaxu Junior musíte znát tloušťku izolantu v místě plánovaného upevnění a chovejte na paměti, že pod izolační deskou je ještě vrstva lepidla, která je 1 – 2 cm silná a kterou musíte připočítat do užitné délky tfix, tedy do tloušťky nenosných vrstev. Mechanické ukotvení do nosné zdi je pevné a spolehlivé natolik, aby uneslo v ohybu 15, resp. 20 kg – viz. tabulka zatížení. Garantovaná nosnost v tahu závisí na pevnosti kotevního podkladu.

Stáhnout brožuru

Upevnění markýz

Zda TherMax Junior inspiroval vývoj TherMaxu 12 a TherMaxu 16 nebo tomu bylo naopak – to se neví. V základním konceptu si jsou podobné, ale TherMax 12/16 je robustnější a v nosné zdi se zakotví pomocí chemické injektážní malty (např. FIS VL). Vnější upevňovací prvek – nerezový závitový kolík je součástí balení, zatímco nosné kotevní tyče jsou z pevnostní pozinkované oceli (ovšem mohou být i z nerezové oceli).

Protože jsou namáhané ohybem, jejich nosnost s rostoucí tloušťkou izolace klesá. Konkrétní čísla napoví tabulka zatížení v katalogovém listu. Systém TherMax 12 a 16 je sofistikovaný způsob kotvení na hotovou zateplenou fasádu a i když jeho montáž není jako zatlouct hřebík, zvládne ji každý zkušený řemeslník i zručný kutil s běžným dílenským vybavením.

Stáhnout brožuru

Obrázek je za tisíc slov, video za milion, proto nebudu popisovat montáž TherMaxu 12/16 v tomto článku, když můžete mrknout na nedlouhé video (vpravo). Zdůrazním jen pár pravidel, které je nutné dodržet:

  • pokud je vaše zeď se svisle děrovaného páleného zdiva (například značky Porotherm nebo Heluz), otvor pro kotvu vrtejte rotačním vrtáním bez příklepu
  • dejte pozor na krok, ve kterém se nastavuje předsazení termoizolačního kuželu před rovinu omítky, aby nedošlo ke zbytečné deformaci a prasknutí fasády
  • při utahování matice na nerezovém kolíku dbejte správného utahovacího momentu; pamatujte, že kolík je zašroubovaný v plastu, i když vyztuženém, a snadno by se mohlo stát, že závit v termoizolačními kuželu strhnete
  • i když je kotvení TherMaxem pevnější než židovská víra, je nutné omezit účinky dynamického zatížení, proto nikdy nenechávejte roztaženou markýzu, když se venku všichni čerti žení nebo když odcházíte z domu či spát.

TherMaxem 12 a 16 se kromě markýz dají bezvadně na zateplenou fasádu umístit také klimatizační jednotky, konstrukce menších přístřešků nebo přichytit sloupy či nosníky dřevěných pergol. Ne vždy musí upevňovací kolík M12 vyhovovat, proto nabízíme v příslušenství kolíky redukované na vnější závit M10 a M8. Naše technické oddělení je vám pochopitelně k dispozici v případě, že budete při některém kroku montáže tápat a budete se chtít o něčem poradit.

Vrut do fasády FID-Z

Použití vrutu do fasády není nikterak složité. Slouží k upevnění velmi lehkých předmětů prostým zašroubováním skrz ně až do izolantu bez předvrtání podobně, jako byste to upevňovali vrutem do dřeva. Je vyrobený z hliníkové slitiny, takže nepodléhá korozi od vlhkosti, a v ploché hlavě je maximálně stabilní utahovací drážka TX 30. Vrut je vybaven pryžovou podložkou, která utěsní prostor pod hlavou a zamezí průniku dešťové vody.

Stáhnout katalogový list

FID-R - hmoždinka na okapové svody

Nesmím zapomenout na variantu hmoždinky do izolantu označenou FID-R. Jde zase o masivní spirálu, která se zařízne do izolační desky. Na rozdíl od dříve představených z ní trčí pozinkovaný ocelový kolík se závitem M10 připravený k upevnění objímky okapového svodu nebo čehokoliv jiného, co hmoždinka udrží, ale pamatujte dobře – žádné chvění, žádné dynamické zatížení!

Hmoždinka je vybavena krytkou, na jejíž spodní straně je EVA pěna jako těsnění proti průniku dešťové vody. K osazení hmoždinky se používá akumulátorový šroubovák a šroubovací nástavec TX 25. Nízká matice, která je součástí dodávky, pak slouží k upevnění držáku.

Stáhnout katalogový list

Nešetřete zbytečně

Při pořizování materiálu potřebného k upevnění za fasádu prosím vezměte do úvahy, jaký efekt bude mít případná koroze kovových prvků. Proto vám radím upřímně a dobře – kupujte nerezové vruty, závitové tyče a kovové prvky, aby vaše práce za rok nevypadala například tak, jako na vedlejším obrázku.

Lepení na zateplenou fasádu?

Nevěřte reklamám, jež tvrdí, že stavební lepidlo udrží všechno a všude. Neplatí to a už vůbec ne ve vesmíru. (Jen pro zajímavost – ve vesmíru by se z takového lepidla během vteřiny vypařily všechny tekuté složky, takže by bylo nepoužitelné, a ve druhé vteřině by zmrzlo na kost, takže by bylo nepoužitelné podruhé.

Lepení polymerovým lepidlem na fasády je možné, ale má svá „ale“:

  • pokud je předmět přilepený na více místech, například tabulka se jménem ulice, nevydrží na místě moc dlouho. Je tomu na vině různá tepelná roztažnost lepených povrchů, která vede k vysokému smykovému napětí a lepidlo je není schopné absorbovat
  • lepené povrchy musejí být čisté, zbavené prachu a mastnoty, ne že by fasáda nešla umýt, ale nahromaděné nečistoty pak stečou po fasádě a vytvoří nehezké mapy
  • lepidlo není schopné absorbovat příliš velké chvění od větru a spoj je nutné často opravovat.

K upevnění na fasádu doporučuji použít lepidlo (např. fischer Multi MS nebo fischer Crystal MS) jen v případě lehkých a malých předmětů, kterými nebude lomcovat vítr, třeba domovních čísel, malých a lehkých cedulek, lehkých dekorativních předmětů nebo malých funkčních předmětů, třeba tepelného čidla atp.

Stavební lepidla na bázi MS polymeru se báječně hodí ještě k jedné věci – pružnému a pevnému utěsňování stavebních spár a navíc jsou přetíratelná.

Více o stavebních lepidlech od fischera

 

cd-green-64c8fdbcdb-24hwn